Barion Pixel
100%-ban természetes összetevők

Ketogén diéta - így csináld helyesen

Ketogén diéta – így csináld helyesen

Végre egy diéta, ami tényleg működik! A ketogén diéta alatt sohasem éhezel! Nem kell kínosan ügyelned arra sem, hogy 2-3 óránként feltétlenül fogyassz valamilyen előre eltervezett ételt. A ketogén diéta ügyel rá, hogy az izmaid megmaradjanak, sőt, szépen kirajzolódjanak! A szervezeted energiadús állapotban szolgálja lendületed az edzések, hétköznapok során.

A csodálatos eredmények számodra is könnyedén elérhetőek, és még élvezni is fogod, hiszen a fogyasztható ételek tárháza igen kívánatos.

A ketogén diéta csak akkor működik, ha helyesen csinálod!

 

Ha megérted az alapokat, egész biztosan elszánt leszel, a kitartásodat az eredmények és a finom ízek pedig folyamatosan szinten tartják majd.

Megmutatjuk, hogyan csináld helyesen, hogyan meríts életkedvet, hogyan élj lendületes napokat, az egyszerű, hatékony ketogén diéta módszerével.

Kezdj bele tudatosan!

 

Miről szól tulajdonképpen ez a fajta diéta?

Napjainkban már tévhitnek számít, hogy a zsír és a magas zsírtartalmú ételek fogyasztása mindenképpen kövérré tesz. Szerencsére egyre széles körben felismert lett, valamint amerikai sportolók is bizonyították a zsírtartalmat előnyben részesítő diéták hatékony, eredményes működését. Mostmár egyre többen értik, hogy ha zsírokat fogyasztunk, az nem feltétlenül jár végtelen elhízással.

A ketogén diéta erre a gondolatra tovább építve alakult ki. A színhidrátok (szinte) teljes megvonása mellett a szervezet az energiakészletének raktárját a zsírra helyezi. Mivel semmilyen szénhidrátot nem viszünk be a ketogén diéta alatt, a testünk üzemanyaggént a zsírraktárakat mozgósítja, így nem fog izmokat bontani ahhoz, hogy fehérjékből szénhidrátot csináljon.

A tapasztalatok egyértelműen mutatják, hogy inkább a magas, egészséges zsírtartalmú diéták azok, amelyek követhetőek és különösebb szenvedés nélkül is betarthatóak. Ennek oka, hogy a hormonrendszer egyensúlyban van, a vércukorszint ingadozás megszűnik, a magas zsírmennyiség miatt pedig az éhségérzet minimálisra csökken.

 

A ketogén diéta pontos irányelve

A ketogén diéta napi kalóriabevitelének 75-80 százaléka zsírokból, 15-20 százaléka fehérjéből, és csupán csak 5-10 százalékát teszik ki szénhidrátok.

A kezdetek:

Erre figyelj!

Mint minden olyan dolog, ami az emberi szervezetet és annak változását érinti, egyéni reakciók és eredmények születhetnek. Nem elhanyagolható szempont a saját tested és működésed ismerete.

Figyelj most is a részletekre, s ismerd fel a tüneteket, s ha pár hét után is rosszul érzed magad, akkor ez a típusú diéta számodra túl kockázatos lehet. Ez esetben nyugodtan kérdezz meg szakembereket, vagy válts át más fajta diétára.

A testzsír egyik feladata az, hogy egyes toxinokat a szervezet zsírban rejt el. Így amikor nagy sebességgel elkezdünk zsírt égetni, akkor hirtelen nem csak a zsírsejtekben tárolt energia szabadul fel, de az ott tárolt toxinok is. Az első pár napban emiatt a jelenség miatt érezheted gyengébbnek, kicsit rosszabbul magad. Azonban ez az időszak kezelhető, s ha itt nem adod fel, sikerrel jársz majd a diéta során.

Az átmenet:

A diéta kezdetén fontos felkészülni arra, főleg lelkiekben, hogy a szervezet számra bizonyos fokú stresszként jelenik meg a változás időszaka. Ilyenkor a szokásosnál egy ideig fáradtabbnak érezzük magunkat, azonban a váltás után szervezetünk reagál, s átvált egy kimondottan energikus állapotba.

Ha a kezdeti időszakban sem szeretnél kimerültséggel küzdeni, érdemes az első pár hétben fokozatosan áttérni a ketogén diétára, hiszen így az említett fáradtságot is elkerüljük, s a vele járó ingerlékenység is távol marad tőlünk és a szeretteinktől egyaránt.

 

Egy hét alatt ajánlott fokozatosan csökkenteni a szénhidrát-bevitelt. A legjobb elsőként az édességekről, péktermékekről, hagyományos köretekről lemondani, mint a rizs, krumpli, tésztafélék. Aztán fokozatosan bekapcsolni a folyamatba a gyümölcsökről, majd a zöldségekről való lemondást, majd végül a tejet és a tejtermékeket is kiiktatjuk a ketogén diéta során az étrendből.

 

Miből viszel be ennyi zsírt?

A diéta alapételei a húsok és hústermékek. A marha, a sertés, a pulyka, a borjú vagy akár a lazac, és ezen húsos alapanyagok változatos formái szinte reggeltől estig fogyaszthatóak.

Közkedvelt étel a liba- és kacsazsír, valamint kolbász, szalámi, sonka fogyasztása is vonzó lehet.

Szintén tartalmaz a diéta tojást is, de a diétázók örülhetnek a vaj és az olajos magvak jelenlétének is.

Ha viszont igazán tudatos vagy, és egyáltalán nem szeretnél negatív melléktüneteket gyűjteni, igyekezz előnyben részesíteni inkább a halakat, a kolbász sűrű fogyasztása helyett.

A javaslat magyarázata, hogy a túlzott húsfogyasztás miatt a sok omega 6 a szervezetben gyulladást és narancsbőrt okozhat. Tehát ha tényleg jól akarod csinálni, fogadd meg a fenti tanácsot.

A ketogén diéta a köreteket teljesen elhanyagolja, s egyszerű zöldsalátát, uborkát, vagy savanyúságot ajánlanak a szakemberek a változatosan elkészített húsételek mellé a menübe.

 

A sikeres ketogén diéta titka:

A hétköznapi étrendbe jelentős mennyiségű szénhidrát tartozik, még abban az esetben is, ha valaki edzéstudatos, egészségtudatos elvek szerint étkezik, s csak teljes értékű, lassú felszívódású szánhidrátokat fogyaszt.

A legfontosabb „módszer” a diéta szintentartásához az alapelvek megértése, s az ereinkben csörgedező hagyományos felfogások kiiktatása a gondolkodásmódunkból.
Nincs például szendvics, s a köretek is szokatlanok lehetnek az elején, de igyekezzünk a lehetséges ételek fogyasztására s annak színes és sokoldalú elkészítésére helyezni a hangsúlyt.

A ketogén diéta 5-6 étkezés helyett 2-3 étkezést javasol, és gyakran időszakos böjttel jár együtt.

 

További tippek a sikerhez:

  • Mindig tervezd meg az étrended
  • Heti 2-3-szor fogyassz tengeri halat is
  • Igyál rengeteg folyadékot, minimum 2-3 liter vizet naponta (cukros üdítők és alkohol is kizárva)
  • Jó minőségű, telítetlen zsírsavakban bővelkedő zsiradékokkal dobd fel a folyamatot: extra szűz olívaolaj, szőlőmagolaj, lenmag-, tökmag- vagy mákolaj.
  • Fogyassz változatosan olajos magvakat; dióféléket, mandulát, mogyoróféléket, mákot
  • A hiányzó rostokat átmenetileg természetes étrendkiegészítőkkel pótolhatod

 

 

A leggyakoribb hibák, amelyeket a diéta során elkövethetsz:

  • Összetéveszted az alacsony szénhidráttartalmú diétát a nagyon alacsony ketogenikus diétával
  • Túl sok fehérjét fogyasztasz
  • Túl hosszú átállási időt adsz magadnak
  • Ha megszakítod a ketogén diétát. Ha tájékozódsz, találsz olyan alkategóriákat, amelyek támogatják a ketogén diéta ciklusos megosztását, azonban ezzel egyáltalán nem szolgáljuk a kívánt cél elérését, hátráltatjuk a folyamatot. Lelkileg, szellemileg elképzelhető, hogy könnyebb, hiszen a ciklikus keto-diéta megengedi az 5 nap után 1-2 szénhidrát „csalónap” bekövetkezését. Azonban tudd, ezzel csak hátráltatod a az eredményességet, s a szervezetedet is kellőképp összezavarod. Nem segíted azt az átállásra, s arra, hogy folyamatosan a zsírraktárakból lássa el a Te energiafelhasználásod üzemanyagát.

Erre figyelj, ha elkezdted a diétát:

  • A ketogén diéta túlzottan nem korlátoz, nem határozza meg pontosan, milyen arányban fogyassz telített és telítetlen zsírsavforrásokat. Egészségügyi hatás, következmény szempontjából azonban nem mindegy. A magas telített zsírsavbevitel bizonyítottan növeli a szív és érrendszeri betegségek(pl. magas vérnyomás, érelmeszesedés), a magas vérzsírszintek (emelkedett koleszterinszint) kialakulásának kockázatát.
  • Éppen ezért a ketogén diéta szó szerint a diéta kategóriába tartozik, ami azt jelenti, hogy egy meghatározott ideig végezhető, utána törekedni kell az egyensúly és az étrend lassú (természetesen egészséges irányú) visszaállítására. A súlygyarapodás miatt nem kell aggódni, hiszen a diéta alatt nem történt „kiéheztetés”, de hosszútávú egészségmegőrzés szempontjából a ketogén diéta ideje korlátozott. A változatos étkezés és rendszeres mozgás mellett a testsúly is teljesen tartható lesz a diéta 2-3-4 hónapos időintervalluma után is.

A ketogén diéta eredménye:

Ha jól alkalmazod, akkor nagymértékben is profitálhatsz belőle, hiszen

  • jelentős mennyiségű zsírt veszítesz
  • mindemellett az izomzatod építésében látványos eredményeket érhetsz el
  • a teljesítményed is fokozottan fog szolgálni
  • energiád legjavát használhatod az edzésekhez

A legfontosabb a pozitív eredményekhez:

Tartsd az elfogyasztott tápanyagok mennyiségét a megfogalmazott irányelv, a 75% zsír-20% fehérje és 5% szénhidrát mennyiség fogyasztásához. Ezeknek az arányoknak megfelelően étkezz, valamint igyekezz minél kevesebb szénhidrátfeltöltő „csalónapot” beiktatni, vagy ha mégis sikerül, próbáld azt az egyébként is intenzívebb edzésnapokra időzíteni.

További cikkek